Witaj!

Witaj!
Witam Cię na moim blogu! Jestem Karina i bardzo mi miło, że tutaj jesteś. Znajdziesz tu tematy idealne do kawy czy herbatki. Chcę Ci umilić dzień i zainspirować Cię. Podzielę się z Tobą poradami dotyczącymi życia codziennego, mam nadzieję, że się razem pośmiejemy i wymienimy poglądami. Chętnie się przed Tobą otworzę i odpowiem na każde pytanie. Gorąco zachęcam Cię do obserwowania bloga! Czuj się jak u siebie :)

Obserwuj mnie

Photobucket Photobucket

Gdy dziecko nie chce sprzątać

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Dziecko nie chce sprzątać swoich zabawek. Jak często rodzice mają ten problem. Nie pomagają na to prośby, groźby, kary...  Jako mama 4,5 letniego dziecka wiele zaobserwowałam, jak również wiele pamiętam z własnego dzieciństwa i z wnioskami chciałabym się podzielić. Aby było jaśniej każdą radę umieściłam w punktach.

dziecko nie chce sprzątać zabawek1. Zrozumieć dziecko

Zrozumieć dziecko to największy krok w osiągnięciu celu. Najlepiej postawić się na jego miejscu i przypomnieć sobie jak to było z nami, gdy byliśmy dziećmi. Ten krok jest najważniejszy, bo bez zrozumienia drugiej strony nie dojdziemy do porozumienia. Musimy wiedzieć, że często bałagan zabawkowy przerasta dziecko. Często jest również tak, że dziecko zaczyna sprzątać, a po chwili zapomina i się bawi, a my rodzice denerwujemy się na nieposłuszne dzieci, które nawet nie zdają sobie sprawy, że robią coś źle. Potrzebują odpowiedniego podejścia i zrozumienia. Dzieciaki mają tendencję do wyciągania wszystkiego na środek, czego zdarza się, że rodzice nie rozumieją. Wtedy wszystko jest na wszystkim: autka, klocki, misie, plastikowe owoce i jeszcze na tym wszystkim figurki z Kinder Niespodzianki. Dlaczego dzieci to robią? Otóż dzieci mają wielką wyobraźnię. Podczas gdy my widzimy jeden wielki bałagan, dla nich to właśnie most z klocków wśród budynków, na moście długi korek z autek. Miś to potwór blokujący przejazd, figurki to ludzie, którzy rzucają plastikowymi owocami w potwora, aby ten przestał blokować drogę. Poniosło mnie? Raczej nie, a wręcz obawiam się, że nawet w połowie nie dorównałam wyobraźni dziecka. Dzieciaki robią bałagan nie na złość nam i przestańmy to tak traktować. Nie zapominajmy, że one  bardzo potrzebują zabawy, która jest również dla nich nauką.

2. Dzieci mają różne charaktery

Nie oczekujmy od wszystkich dzieci tego samego, bo dzieci są różne i mają różne temperamenty. Dla jednych nauczenie się sprzątania to pestka, dla drugich długi nie łatwy proces. Nie zapominajmy, że dzieci to wciąż ludzie. To nie roboty, które da się zaprogramować. Do każdego dziecka należy podchodzić indywidualnie i nie porównywać go do innych dzieci. Jest to wręcz krzywdzące, bo dzieci zaczynają czuć, że są gorsze od innych. Po prostu znajdźmy sposób na nasze dziecko. Czasami wymaga to poświęcenia swojego czasu na sprzątanie razem z nim. Musimy być cierpliwi.

3. Dajmy dziecku przykład

Nie możemy oczekiwać od dziecka, że będzie po sobie sprzątało, gdy nie jesteśmy mu wzorem. Dzieci są świetnymi obserwatorami. Dziecko widzi jak nie odkładasz butów do szafki, tylko zostawiasz je pod nią, widzi pusty kubek na stole po wypitej 2 godziny temu kawie, widzi więcej niż nam się wydaje. Daj mu przykład. Pokaż jak pilnujesz porządku, a dopiero później wymagaj tego od niego.

4. Nagradzaj dziecko

Nagradzać za jego obowiązek? Otóż tak. My jako dorośli również jesteśmy nagradzani za sprzątanie. W jaki sposób? W taki, że po sprzątaniu mamy czyste mieszkanie. Sprawia nam to radość, czujemy się lepiej, łatwiej nam się odpoczywa, czy czyta książkę. Jak jest u dzieci? One nie odbierają tego tak jak my. Ich zabawki na środku pokoju to nie jest bałagan. One czują się w tym dobrze. Nie mają potrzeby sprzątania i nie widzą w tym sensu. Potrzeby porządku uczą rodzice. Dlatego tak ważne jest aby dziecko nagradzać. Nagrodą może być naklejka, uśmiechnięta buźka czy cukierek - to już zależy od nas. Oczywiście nie zapominajmy pochwalić dziecko, powiedzieć: "świetnie się spisałeś".

5. Rutyna

Wprowadź rutynę sprzątania. Ustal godzinę, kiedy dziecko kończy zabawę. Niech po tym czasie nie wyciąga już zabawek. Nie możesz jednak pozwolić na to by się wtedy nudziło. Najlepiej jeśli po sprzątaniu dziecko przygotowuje się już do spania. Na przykład: o 18 sprzątamy, po sprzątaniu kolacja, kąpiel, ewentualnie bajka i do łóżka. Dziecko nauczy się, że na słowa "koniec zabawy" sprząta swoje zabawki. Gdy wprowadzimy rutynę nie ulegajmy na "jeszcze tylko chwilkę" naszego dziecka. Koniec to koniec. Gdy pozwolimy raz dłużej dziecku się pobawić, będzie chciało następnym razem również dłużej i gdy wtedy powiesz nie, nie będzie rozumiało dlaczego wczoraj mogło, a dziś już nie. Dobrze jest poinformować malucha 15 minut wcześniej, że za chwilę kończymy zabawę, niech będzie na to przygotowany.

6. Organizacja pokoju

Odpowiednia organizacja pokoju, to ułatwienie sprzątania. Wybierajmy dziecku meble w sposób, który nie utrudni ani nie zniechęci go do sprzątania. Szafka z poukładanymi zabawkami jedne na drugich nie spełni zadania. Dziecko będzie miało problem z wyciąganiem zabawek (wszystko będzie się przewracać) i jeszcze większy z układaniem ich, nie wspominając o długim czasie sprzątania. Dobrym rozwiązaniem mogą być szuflady, lub półki z pojemnikami, które możemy podpisać lub nakleić naklejkę z symbolem zabawki. Naklej obrazek np autka - niech dziecko wrzuca do środka tylko autka. Tak samo postępujemy na przykład z klockami, lalkami, misiami itd. Postarajmy się o dobre światło w pokoju dziecka. Niech będzie bardziej białe niż żółte, gdyż pobudzi dziecko do działania. Przed spaniem wystarczy mu lampka o żółtym usypiającym kolorze.

2 komentarze:

  1. Hej. Jestem mamą 5 letniego szkraba. Duzo czytałam na ten temat. Podstawą zachęcenie dziecka do sprzątania jest nasza pomoc. Dziecko rozrzucajac zabawki nie zdaje sobie sprawy ile ma pozniej sprzatania. Posprzatanie dla niego rozrzuconych np.klocków to dla malca za duże wyzwanie. Dlatego pomagajmy dziecią sprzątać a najlepiej przez zabawę. Wrzucając klocki do pudełka raz mama, raz maluch uczymy go zasad. Pozdrawiam serdecznie. Świetny blog i dobre rady:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak samo uważam:) Dziękuję bardzo i pozdrawiam :)

      Usuń

Copyright © 2014 love in home , Blogger